پنجشنبه 29 ارديبهشت 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فرهنگ و هنر چرا اکثر شخصیت های کارتونی تنها چهار انگشت دارند؟

 
 

روزیاتو , سه شنبه 21 دي 1400

چرا اکثر شخصیت های کارتونی تنها چهار انگشت دارند؟

 
 

شخصیت های کارتونی باید همیشه از یک سری قوانین پیروی کنند، از جمله گرفتار شدن در شرایط غیرقابل باور و غیرمعمول، نامیرا بودن و بسیاری جزییات دیگر که همیشه افراد را حیرت زده می کند.

حسین علی پناهی- شخصیت های کارتونی باید همیشه از یک سری قوانین پیروی کنند، از جمله گرفتار شدن در شرایط غیرقابل باور و غیرمعمول، نامیرا بودن و بسیاری جزییات دیگر که همیشه افراد را حیرت زده می کند. اما تنها یک قانون عجیب است که باعث تحریک حس کنجکاوی مخاطبان در شبکه هی اجتماعی شده و آن این است که چرا تقریباً تمام شخصیت های کارتونی چهار انگشت دارند؟ دهه های زیادی است که سریال های کارتونی مهمان خانه های ما هستند و کودکی نسل های زیادی با تماشای این کارتون ها عجین شده است. در حالی که سبک انیمه سازی و تم هایی که در این انیمیشن ها مورد بررسی قرار می گیرد همواره در حال تغییر و تکامل بوده اند، اما همچنان توانسته اند در میان دوستداران این سبک خاص طرفدار داشته و به خاطر لحن کمیک شان همچنان در میان ژانرهای پرطرفدار باقی بمانند.
انیمیشن یا همان کارتون به خالق خود امکان می دهند تا شخصیت هایی با اشکال و ویژگی های فیزیکی خاص خلق کنند که داشتن آن ها در واقعیت غیرممکن است. همچنین کارتون به سازندگان فیلم و سریال های انیمیشنی این امکان را می دهد که به بررسی دنیاها و شرایطی بپردازند که قوانین فیزیک نادیده گرفته شده و قوانین خاص خود را دارند در شرایطی که این شخصیت ها از تمام ماجراجویی های خطرناک جان سالم به در برده و در برخی موارد نیز اصلاً پیر نمی شوند. امروزه انیمیشن ها فقط مخصوص کودکان نبوده و انیمیشن های سینمایی و سریالی بسیار موفقی در سال های اخیر برای مخاطبان بزرگسال نیز تولید شده است. در کنار تمام تفاوت هایی که در ساختار، سبک انیمیشن سازی، تم و حال و هوایی این انیمیشن ها دیده می شود، یک ویژگی در همه آن ها یکسان است و آن اینکه تقریباً تمام شخصیت ها چهار انگشت دارند، رویه ای که دهه هاست ادامه دارد و تاکنون دلایل مختلفی برای این سبک خاص از طراحی شخصیت های کارتونی اعلام شده است.
معروف ترین توضیح در این باره این است که علت چهار انگشت بودن شخصیت های کارتونی به فرآیند انیمه سازی باز می گردد و ترسیم کردن چهار انگشت بسیار ساده تر از کشیدن پنج انگشت است که در وقت و هزینه انیماتورهای و استودیوهای انیمیشن سازی صرفه جویی می کند. این رویه کلیشه ای در روزگارانی که کارتون ها با دست طراحی می شدند بسیار کمک کننده و مهم بود اما اکنون که تکنولوژی کار انیماتورها را آسان کرده، آن ها همچنان به همان رویه چهار انگشتی بودن شخصیت های کارتونی ادامه می دهند. دلیل دیگر برای چهار انگشتی بودن شخصیت های کارتونی به شخصیت های اولین انیمیشن ها باز می گردد، شخصیت هایی مانند فلیکس گربه و میکی ماوس که طراحی آن ها گرد بوده، عموماً از دایره ها و اشکال شبیه آن تشکیل شده و اضافه کردن پنج انگشت به یک کف دست گرد ظاهر خوبی نداشت.
والت دیزنی گفته است که داشتن پنج انگشت برای میکی ماوس باعث می شود که دست های او شبیه چند موز به هم چسبیده باشند. داشتن چهار انگشت، همچنین، یک موضع میانی بین شخصیت های فضایی (که عموماً دارای ۳ انگشت هستند) و شخصیت های انسانی پنج انگشتی (مانند سفید برفی که پنج انگشت داشت در حالی که کوتوله ها چهار انگشت داشتند) است.
برخلاف کارتون ها و انیمیشن های غربی، انیمه های ژاپنی همواره از پنج انگشت برای شخصیت های خود استفاده می کنند و انیماتورهای ژاپنی نیز بر اساس این دلایل، از کشیدن چهار انگشت برای شخصیت های کارتونی خوداری می کنند: عدد چهار در فرهنگ ژاپنی با واژه «مرگ» ارتباط دارد، چهار انگشت ارجاعی توهین آمیز به طبقه ی اقلیت و به اصطلاح «نجس» بوراکومین در ژاپن داشته و گروه های مافیایی یاکوزا در ژاپن نیز معمولاً یکی از انگشت های افراد را به نشانه تنبیه قطع می کردند. بدین ترتیب در ژاپن، حتی شخصیت های انیمیشنی که از قبل دارای چهار انگشت بودند نیز ویرایش شده و پنج انگشتی شده اند، غیر از میکی ماوس.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
جاماندگان یارانه آماده ثبت‌نام باشند
:: فناوری اطلاعات ::
ایرانسل پیشتاز توسعه ارتباطات روستایی در فروردین ۱۴۰۱
:: روی خط جوانی ::
این شوخی‌ها رابطه با همسرتان را سرد می‌کند
:: ورزش ::
حضور مهاجم پرتغالی در پرسپولیس منتفی شد/ یحیی به دنبال خارجی دیگر
:: فرهنگ و هنر ::
رازهایی از زندگی پوریا پورسرخ که نمی دانید
:: حوادث ::
قطار تهران به ارومیه از ریل خارج شد/ مسافران در صحت کامل هستند

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار